Často kladené otázky

Ako vyzerá koučingové sedenie?

Počas celého procesu sme sami, nikým a ničím nie sme rušení, pracujeme v mojej kancelárii. Na začiatku si uzavrieme dohodu o spolupráci, poviete mi, aké máte predstavy, ja vám priblížim celý proces koučovania a môžeme začať pracovať.

Pozrieme sa na vašu situáciu, dohodneme sa, na čo sa budeme sústrediť a na čom chcete pracovať. Vy sami nesiete zodpovednosť za tému a úspešnosť stretnutia. Ja som tu na to, aby som vás uistila, že urobíme všetko pre to, aby ste sa dopracovali k vyriešeniu danej situácie. Takisto som zodpovedná za techniky a celý priebeh koučovacieho sedenia, avšak vaša spolupráca je k úspechu nevyhnutná.

Rozoberieme tému, s ktorou chcete pracovať, pozrieme sa na jednotlivé oblasti vašej situácie a celý čas sa sústredíme na to, aby sme sa dostali do lepšej situácie.

Po koučingu určíme ďalšie kroky a termíny ďalších sedení, takisto budete mať priestor na otázky.

Ako dlho trvá jedno koučingové sedenie?

Zvyčajne 50 – 60 minút.

Koľko sedení je potrebných?

Je to veľmi individuálne, ale v ideálnom prípade 6 – 8 sedení. Po ich absolvovaní sa naučíte pracovať sami so sebou, budete vedieť, na čo sa máte sústrediť, ak vznikne podobná situácia v budúcnosti.

Mám problém, ale neviem, či mi s tým viete pomôcť.

V takomto prípade sa mi pokojne ozvite, či už telefonicky alebo emailom. Môžeme sa osobne stretnúť na rýchlu a bezplatnú konzultáciu a dohodnúť sa na ďalších krokoch.

Je koučing psychologické poradenstvo/terapia?

Nie, psychologické poradenstvo je veľmi odlišné od koučingu. Psychológ je tu na to, aby preskúmal, čo sa stalo v minulosti, prečo vznikla daná situácia alebo problém a klientovi následne poradí, čo má urobiť. Koučing sa zameriava na riešenie problému, skúma, ako sa klient môže dostať zo vzniknutej situácie von. Kouč neradí, ale sprevádza, aby klient dospel k najvhodnejšiemu riešeniu, aby napredoval a rástol.

Dostanem od vás radu, ako mám ďalej postupovať?

Kouč nedáva rady, pretože len vy sami viete, čo je pre vás dobré. Darmo vám poviem, že zajtra si dajte červenú blúzku, lebo sa vám podľa mňa najviac hodí, no vy červenú farbu nemáte radi, takže si ju aj tak neoblečiete (alebo ak áno, tak celý deň sa v tej blúzke budete cítiť zle a nepríjemne). Preto vám ani neporadím, čo sa mi môže zdať ako dobré riešenie, lebo vám sa to vôbec nemusí páčiť a koniec-koncov, aj tak to spravíte po svojom. Mojím cieľom je posunúť vás niekam a preto je veľmi dôležité, aby ste sa sami rozhodli, či tá cesta je pre vás správna.

Čo sa stane, ak neprídem na žiadne riešenie?

Riešenie sa vždy nájde. Otázkou môže byť, ako dlho to bude trvať. Z vlastných skúseností viem, že už hneď na prvom sedení sa niečo udeje, čo vás posunie ďalej.