10 SPÔSOBOV, AKO UKONČIŤ (ŤAŽKÝ) ROK

Sme už tesne pred koncom roka, uzavrie sa ďalšia kapitola v našich životoch. Som si istá, že za tých 365 dní sme prežili mnoho krásnych okamihov. Boli dni, na ktoré sme sa tešili, boli také, ktoré sme nejako len prežili a určite sa našli aj také, pri ktorých sme sa už ráno o 9-tej “modlili”, nech sa nám už tento deň skončí. Toto je kolobeh života – raz hore, raz dole. Áno, môžeme spraviť zopár vecí, aby sme mali každý deň super a dôležité je aj nastavenie pozitívneho myslenia, ale toto teraz nechcem rozoberať. Chcem sa skôr sústrediť na to, akými spôsobmi môžeme ukončiť rok 2017, aby sme 1.januára nepokračovali v niečom, čo pre nás nie je príjemné.

Ako som už písala, určite sa mnohým z nás udiali veci, na ktoré by sme najradšej zabudli, hodili za hlavu a nikdy si na nich nespomenuli. Žiaľ, naša pamäť nie je žiadny hard disk, z ktorého len tak “natrvalo vymažeme” niečo. ALE! Maličkými a jednoduchými krokmi sa môžeme rozlúčiť s nepríjemnými spomienkami. Netreba ich vymazať, len umiestniť ich niekam v našich hlavách, kde nám nebudú prekážať prijať nové zážitky a skúsenosti. V neposlednom rade, všetko má svoj dôvod. Aj tie zlé veci mali byť súčasťou našich životov, aby nám otvorili oči, naučili niečo a posunuli nás ďalej. Je to tak, ver mi. 🙂

Na druhej strane, som si istá, že sme prežili aj mnoho príjemných chvíľ a dní. Za tieto sa treba poďakovať a uchovať ich tiež v takej miestnosti v našej mysli, z ktorej ich ľahko vytiahneme keď budeme potrebovať posilniť sa alebo zlepšiť si náladu.

Takže, ak by si mal chuť pridaj sa! Ja ukončím rok takýmito spôsobmi:

1. Založím si malé ohnisko a spálim na ňom všetko, čoho sa chcem zbaviť.

Môžeme napísať na papier všetky nepríjemné veci, ktoré sa nám stali počas roka a spáliť ich. Takisto, ak sú nejaké iné hmotné veci, spomienkyna niečo zlé (a spália sa), treba ich hodiť do ohňa. Sleduj ako sa ničia pred tvojimi očami, ako sa ti vzďaľujú, vychutnaj si tú chvíľu, keď sa ti uľaví, keď uvidíš, ako sa všetko zlé rozplynie vo vzduchu – je to úžasný a oslobodzujúci pocit, stojí to za to! ( S tým ohňom ale opatrne, aby sa vám spálilo naozaj iba to, čoho sa chcete zbaviť 🙂 )

2. Napíšem zoznam dobrých a príjemných zážitkov, skúseností, chvíľ- všetkÉho, čo mi vyčarilo úsmev na tvári a dobrý pocit v srdci.

Určite viem, že boli aj takéto chvíle, rok bol dlhý, verím, že sa nájdu aj príjemné myšlienky. Stačia aj úplné maličkosti – káva s kamarátkou, prechádzka s partnerom/partnerkou,vystúpenie vašich detí, ktoré ste hrdosťou sledovali atď. Všetko, čo nás aspoň trochu zahrialo pri srdci. Tento zoznam potom niekam odložíme, tak aby sme ho v prípade potreby mali po ruke (pokojne to môžeme napísať aj do diára).

3. Podarujem veci, ktoré mi pripomínajú nepríjemné spomienky. 

Oblečenie, knihy, obrazy, dary. Nepotrebujete ich mať na očiach alebo v našej blízkosti. Iba nám ublížia a budú nám pripomínať niečo, čo nechceme.

4. Spravím koláž fotiek.

Samozrejme z tých, ktoré nám pripomenú príjemné maličkosti a krásne momenty.

5. Odpustím každému, kto mi nejakým spôsobom ublížil alebo znepríjemnil uplynulý rok.

Koniec koncov, to že sme na nich nahnevaní, v nás evokuje negatívne pocity, my sa trápime, my nespávame a nám sa stiahne žalúdok keď sa s nimi stretneme. Tak načo by som sme sa mali my aj naďalej trápiť? (Odpustiť neznamená iba to, že im to osobne poviete, ale hlavne, že vo svojom srdci im odpustíte. Môže to byť aj takýmto spôsobom: “XY, odpúšťam ti za všetko, čím si mi ublížil. Bolelo to, aj teraz to bolí, ale zaslúžim si mať pokoj v srdci a cítiť sa dobre, preto ti odpustím.” – skúste to povedať nahlas, takto to bude účinné)

6. Odpustím sama sebe.

Nikto nie je dokonalý, ani ja, ani ty. Robíme chyby, niekedy nesplníme svoje očakávania, ale to je v poriadku. Máme právo byť nedokonalí, máme právo mýliť sa a máme právo mať svoje “chvíľky”. Chceme byť kamoši sami so sebou, lebo keď my nie sme vyrovnaní so svojou osobou, ako môžeme prijať iných ľudí a mať ich radi?

7. Poriadne, zo srdca sa zasmejem.

Nájdime si nejaký film, alebo program na ktorom sa z chuti zasmejeme. Uvoľní nás to a naplní nás pozitívnou energiou. (Asi nie náhodou dávajú samé zábavné programy na Silvestra 😉 )

8. Spravím zoznam všetkého, čo som sa za tento rok naučilA. 

Či to bude korčuľovanie, nejaká pieseň, varenie alebo rátanie do 10 pred tým, ako na niečo negatívne zareagujem. Môže to byť aj to, že sme sa napr. naučili objektívne súdiť situácie, prijať každého takého, akým je a podobne.

9. Poďakujem sa za všetko, čo ma za tento rok postretlo.

Áno, za VŠETKO – za dobré aj za zlé veci. Za to, že sme sa dožili tohto roku, za príjemne veci, za kamarátov, za dovolenky, posedenia, za prácu, za kolegov. Treba sa poďakovať aj za všetko zlé (nie, nie je to sci-fi a ani nemám vypité 🙂 ), za bolesť, za slzy, za straty, za sklamania a všetky pády – prišli do našich ciest z nejakého dôvodu. A aby som sem vsunula aj nejaké klišé: “Čo ťa nezabije, to ťa posilní” – zamyslime sa nad tým. Určite aj teba sa stalo niečo a povedal si si, že nabudúce budeš napr. opatrnejší, skôr vyrazíš, nenaletíš na niečo atď. = čiže ťa to posilnilo a posunulo ďalej :).

10. Uvedomím si, že všetko čo sa stalo má svoj dôvod. 

Prihlásil si sa na nejakú pracovnú pozíciu ale nevybrali ťa? Možno niekde na teba čakala lepšia príležitosť, ktorú si potom dostal. Mal si partnerku, ktorá ťa viac frustrovala ako tešila ale nemal si odvahu rozísť sa s ňou, pri tom si zistil, že sa obzerá za iným? Bolí to, áno, ale táto situácia ti možno vyriešila dlhoročnú dilemu a konečne si sa s ňou rozišiel – čiže problém je vyriešený! 🙂 Alebo si si myslela, že tvoja polovička donekonečna bude rešpektovať tvoje priority, prácu a všetko možné a bude ťa slušne doma čakať, kým si naňho nájdeš čas? Myslela si si, že mu nechýba tvoja prítomnosť a nežnosť? Zistila si, že flirtuje s inou, lebo to čo nemá doma, si hľadá inde? Bolí to, je to určite hrozná bolesť, ale môže to byť výkričníkom pre teba. Mohla by si prehodnotiť svoje priority a hodnoty, a zároveň aj to, či určite len ten partner je na vine, že “rozhodil” siete… Takže zamyslime sa nad tým, že tie nepríjemné a bolestivé situácie, ktorými sme prechádzali, aký mohli mať dôvod? Čoho nás chceli zbaviť, na čo chceli poukázať, čo zachránili a aký problém vyriešili?…

Mne nie je jedno ako začnem nový rok. Tohto ročnú “knihu” chcem uzavrieť a pripraviť sa na nové dobrodružstvo čistou mysľou a srdcom. (Predpokladám, že ani ty sa nedotýkaš novej, ešte voňavej a chrumkavej knihy so špinavými rukami. 🙂 ) Vyber si niečo z týchto spôsobov, ktoré je ti blízke a zbav sa všetkého zla. Zaslúžiš si, aby si nový rok začal s pokojom v srdci a iba príjemnými pocitmi. Ak ti môžem poradiť, ten prvý spôsob je určite najúčinnejší a najsilnejší! 🙂

A nezabúdajme, všetko čo sa nám stalo, má svoj dôvod. Má nás zosilniť a posunúť ďalej!

Držím palce, nech sa ti podarí úspešne uzavrieť tento rok! Verím, že nový rok ti prinesie nový začiatok – naozaj čistý “papier”,ktorý bude zaplnený tvojimi snami, túžbami, úspechmi a príjemnými zážitkami!

Šťastný a úspešný nový rok ti prajem!

 

Inšpirácia: http://www.mariasfarmcountrykitchen.com/10-ways-to-end-a-tough-year/